ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: XLVIII/113/2006Drukuj informacjęAkt prawny: XLVIII/113/2006

Szczegóły informacji

XLVIII/113/2006

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: brak

Kadencja: brak

Data wejścia w życie: po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w DUWL

Data podjęcia/podpisania: 2006-10-26

Tytuł aktu:

w sprawie: udzielania pomocy regionalnej dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Treść:

Uchwała Nr XLVIII/ 113 /2006
Rady Miasta Żagań
z dnia 26 października 2006 roku

w sprawie: udzielania pomocy regionalnej dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142 z 2001 roku, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 121 poz.844 z późn. zm.), w związku z §1 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. z 2006r. Nr 142 poz.1017) u c h w a l a s i ę co następuje:
§ 1

1. Wprowadza się zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją na terenie miasta Żagań, w sektorze produkcji i usług z wyłączeniem usług hotelarskich i gastronomicznych oraz działalności handlowej.
2. Zwolnienia w podatku od nieruchomości przewidziane w niniejszej uchwale stanowią pomoc regionalną,
3. Ilekroć w uchwale jest mowa o rozporządzeniu – należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz. U. Nr 142 poz. 1017).

4. Przedsiębiorca nabywa prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości po spełnieniu warunków zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów, o którym mowa w ust. 3 oraz warunków zawartych w dalszej części niniejszej uchwały.

§ 2

1. Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości przysługuje w przypadku utworzenia co najmniej 15 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w przeliczeniu na 1 ha gruntów i utrzymaniu tego stanu zatrudnienia przez okres 5 lat, a w przypadku korzystania ze zwolnienia na czas dłuższy przez okres zwolnienia podatkowego.

Wymaganą liczbę nowych stanowisk pracy ustala się proporcjonalnie do powierzchni zajętej na tą działalność.

2. Inwestycja winna być zakończona w terminie nie przekraczającym 2 lat, licząc od daty zgłoszenia rozpoczęcia inwestycji.

3. Zwolnieniu podlegają nieruchomości, w których stworzone zostaną nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją.

4. Pomoc nie może przekroczyć 100 % należnego podatku za dany rok.
Zwolnienie przysługuje w okresie nie dłuższym niż 10 lat do wysokości maksymalnej intensywności pomocy.

5. Zwolnienie z podatku przysługuje, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z inną pomocą na zatrudnienie, otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie kolejnych trzech lat poprzedzających dzień zgłoszenia planowanej pomocy nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 250.000 EURO.
§ 3
1. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą ubiegający się o przyznanie pomocy na wspieranie zatrudnienia w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości jest zobowiązany do uprzedniego dokonania zgłoszenia przed realizacją inwestycji – na druku stanowiącym załącznik do uchwały.


2. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zwolnienia zobowiązany jest wraz z zgłoszeniem przedłożyć:



1) uwierzytelnioną kserokopię aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpisu z rejestru przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego,

2) pisemną informację o wielkości i przeznaczeniu otrzymanej pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis, udzielonej w związku z realizacją danego przedsięwzięcia, sporządzoną na formularzu określonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis (Dz. U. z 2004 r. Nr 191, poz. 1960).

3) dokumenty potwierdzające stan zatrudnienia przed dniem objęcia pomocą tj. przed zatrudnieniem pracowników na nowych miejscach pracy,

4) dokumenty potwierdzające stan zatrudnienia po utworzeniu nowych miejsc pracy,

5)
informację określającą liczbę nowoutworzonych miejsc pracy,
6) wyliczenie wielkości dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników,

7) deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA oraz PIT – 4, za okresy odpowiednio, o których mowa w ust. 2 pkt 3 i 4.
3. Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć:
1) informację określającą: datę (planowanego) rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac oraz powierzchnie gruntów i budynków, mające być przedmiotem zwolnienia z podatku,

2) zwięzły opis projektu inwestycyjnego wraz z zestawieniem planowanych nakładów inwestycyjnych oraz harmonogramem realizacji inwestycji,

3) ostatnie przyjęte i zatwierdzone sprawozdanie finansowe, a w przypadku przedsiębiorcy działającego przez okres krótszy niż rok sprawozdanie finansowe za ostatni okres sprawozdawczy,

4) dokument potwierdzający tytuł prawny przedsiębiorcy do nieruchomości, w której przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą.
§ 4
W przypadku korzystania ze zwolnienia podatnik będacy osobą fizyczną zobowiązany jest do sporządzenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej do sporządzenia deklaracji na podatek od nieruchomości wraz z załącznikiem ZN1/B – dane o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości.
Podanik zobowiązany jest również złożyć zeznanie podatkowe, o którym mowa wyżej również w sytuacjach określonych w § 6 uchwały.
§ 5
1. W okresie obowiązywania zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorca korzystający z pomocy jest zobowiązany w terminie do 20 stycznia każdego roku do udzielenia organowi podatkowemu pisemnej informacji pozwalającej na dokonanie oceny skuteczności i efektywności udzielonej pomocy w zakresie utworzenia nowych miejsc pracy.
W tym celu należy przedłożyć:


1) oświadczenie o utrzymaniu stanu zadeklarowanego zatrudnienia,

2) zestawienie stanu zatrudnienia za rok poprzedzający, wraz z uwierzytelnionymi kserokopiami deklaracji ZUS DRA i PIT 4 z potwierdzeniem ich złożenia w ZUS oraz w Urzędzie Skarbowym,

3) koszty pracy nowozatrudnionych pracowników poniesione za rok poprzedni,

4) informację o wielkości oraz o przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej w różnych formach i z różnych źródeł na realizację zadania objętego pomocą na podstawie niniejszej uchwały.


2. Przedsiębiorca zobowiązany jest ponadto do niezwłocznego informowania organu podatkowego o wszelkich zmianach powodujących utratę prawa do zwolnienia m. in : zmniejszenie poziomu zatrudnienia, postawienie w stan likwidacji przedsiębiorstwa, itp.
§ 6
1. Przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia w przypadkach niedopełnienia warunków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia tj. :

1) niedotrzymania zadeklarowanego zatrudnienia przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku zwolnienia w podatku od nieruchomości na czas dłuższy - przez okres obowiązywania zwolnienia podatkowego,
2) postawienia w stan likwidacji,
3) ogłoszenia upadłości podatnika,
4) naruszenia przez podatnika warunków określonych w § 5,
5) podania nieprawdziwych danych.

2. Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości nie może ubiegać się o kolejne zwolnienie przez okres 3 lat.

3. W przypadku utraty prawa do zwolnienia z podatku, kwoty udzielonych zwolnień stają się zaległościami podatkowymi w stosunku do których mają zastosowanie przepisy:
ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
§ 7
1. Pomoc regionalna podlega sumowaniu z każdą inną pomocą przeznaczoną na realizację tej samej inwestycji lub na tworzenie nowych miejsc pracy w związku z tą samą inwestycją.

2. Jeżeli przedsiębiorca spełnia jednocześnie warunki do uzyskania pomocy na wspieranie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją przysługuje mu tylko jedno zwolnienie, przez niego wybrane.
§ 8
1. Jeżeli łączna wartość pomocy dla jednego przedsiębiorcy, przysługująca w formie zwolnienia, a także w innych formach oraz z innych źródeł przekroczy maksymalną intensywność pomocy regionalnej, przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty podatku stanowiącego nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.

2. Zapłata podatku, o której mowa w ust. 1 winna nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia przez przedsiębiorcę rocznego rozliczenia z udzielonej pomocy publicznej.
§ 9
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Żagań.
§ 10
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.
§ 11
Uchwała ma zastosowanie do wniosków zgłoszonych nie później niż do dnia 31 grudnia 2006 roku.
Przewodniczący Rady Miasta
Żagań


Marian Łęcki

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Żagań
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Teresa Łapczyńska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2006-11-17
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Łapczyńska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2006-11-17 12:20:35
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2006-11-17 12:44:18
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2006-11-17 12:20:35
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
889 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony