ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: VII/16/2007Drukuj informacjęAkt prawny: VII/16/2007

Szczegóły informacji

VII/16/2007

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: brak

Kadencja: brak

Data wejścia w życie: Dz. Urz. Woj. Lub. z 2007-05-15 Nr 47 Poz.723

Data podjęcia/podpisania: 2007-03-29

Tytuł aktu:

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Wyspy Parkowej – „Bażanciarnia” w Żaganiu

Treść:

UCHWAŁA Nr VII/16 /2007
Rady Miasta Żagań
z dnia 29 marca 2007r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Wyspy Parkowej – „Bażanciarnia” w Żaganiu.

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z póź. zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003r. Nr 80, poz. 717 z póź zm.),
po stwierdzeniu zgodności z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Żagania, uchwala się, co następuje:
DZIAŁ I
Przepisy ogólne
§1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu Wyspy Parkowej – „Bażanciarnia” w Żaganiu, zwany dalej planem.
2. Plan obejmuje tereny o powierzchni łącznej ok. 59,17ha, w granicach wykazanych na załącznikach graficznych do niniejszej uchwały.
Teren ograniczony jest:
- od północnego wschodu - terenami Starego Miasta i zespołu pałacowego,
- od wschodu i południowego wschodu – obszarem Parku Wysokiego,
- od zachodu – terenami przemysłowymi i kolejowymi przy ul. Dworcowej i Kolejowej.
3. Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju w zgodzie z warunkami naturalnymi i tradycją, ochrona interesów publicznych oraz umożliwienie działalności różnorodnych podmiotów przy jednoczesnej minimalizacji wzajemnych konfliktów i optymalizacji działań.
4. Integralnymi częściami niniejszej uchwały są:
1) rysunek planu będący załącznikiem graficznym, w skali 1:1000 – załącznik Nr 1,
2) rozstrzygnięcie o sposobie realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania – załącznik Nr 2.
DZIAŁ II
Ustalenia planu

Rozdział 1
Przeznaczenie terenów
§2
1. Wyznacza się obszary, o symbolach na rysunku planu:
1) WP – tereny istniejących urządzeń wodnych – elektrownia i jaz.
2) U, ZP – tereny usług oraz zieleni publicznej.
3) US,ZP - tereny usług sportu i rekreacji – istniejące kąpielisko miejskie, oraz zieleni publicznej.
4) WW – tereny wód płynących – rzeka Bóbr i kanał.
5) ZP – tereny miejskiej zieleni publicznej.
6) KX,ZP – tereny ciągu pieszego oraz zieleni publicznej.
7) KX – kładki piesze.
8) KD - tereny istniejących publicznych dróg dojazdowych.

2. Linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych sposobach zagospodarowania wyznaczono na rysunku planu – linie obowiązujące - linia ciągła oraz proponowane – linia przerywana.
Rozdział 2
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego

§3
1. Zabrania się lokalizowania na obszarach bezpośredniego zagrożenia zalewem wodami powodziowymi Q10% i Q1% inwestycji zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, gromadzenia ścieków, odchodów zwierzęcych, środków chemicznych, a także innych materiałów, które mogą zanieczyścić wody, prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w tym w szczególności ich składowania.
2. Na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią zabrania się wykonywania robót oraz czynności, które mogą utrudnić ochronę przed powodzią, w szczególności:
1) wykonywania urządzeń wodnych oraz wznoszenia innych obiektów budowlanych za wyjątkiem obiektów wskazanych do realizacji przez służby ochrony zabytków,
2) sadzenia drzew lub krzewów z wyjątkiem roślinności wskazanej do nasadzeń ze względów konserwatorskich,
3) zmiany ukształtowania terenu, składowania materiałów oraz wykonywania innych robót, z wyjątkiem robót związanych z regulacją lub utrzymywaniem wód, a także utrzymywaniem istniejących wałów i urządzeń przeciwpowodziowych wraz z ich infrastrukturą.
§4
1. Obowiązuje szczególna ochrona terenu Wyspy Parkowej -„Bażanciarnia” na podstawie przepisów odrębnych – wpis do rejestru zabytków.
2. Zachowuje się wszystkie istniejące na terenie Wyspy Parkowej -„Bażanciarnia” pomniki przyrody. Stan zachowania istniejącej zieleni parkowej z jej waloryzacją określi odrębne opracowanie, ze wskazaniem na obiekty do bezwzględnego zachowania oraz objęcia ochroną prawną.
§5
Wszystkie, wprowadzone niniejszą uchwałą ustalenia powinny uwzględniać, w trakcie realizacji zamierzeń, zasady przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego z drogami dojazdowymi dla pojazdów pożarniczych.
§6
Ustala się dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku powodowane przez poszczególne grupy hałasu zgodne z obowiązującymi przepisami odrębnymi.
Rozdział 3
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego

§7
1. Ze względu na położenie obszaru objętego opracowaniem w granicach zespołu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Żagania oraz Zespołu Parku Zamkowego wpisanych do rejestru zabytków, działania inwestycyjne w obszarze objętym ustaleniami niniejszej uchwały należy każdorazowo, w każdej fazie postępowania administracyjnego, uzgadniać ze służbami ochrony zabytków. Pozwolenie uzyskuje się w trybie decyzji administracyjnej.
2. Wszystkie roboty ziemne winny być poprzedzone badaniami archeologicznymi.
3. Materiały wykończenia zewnętrznego obiektów po remontach, ogrodzenia nieruchomości muszą nawiązywać do materiałów użytych w budowlach historycznych. Nie dopuszcza się stosowania sidingu oraz elementów z PVC i PCV. Zakazuje się stosowania do budowy ogrodzeń betonowych elementów powtarzalnych.
4. Realizacja ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego winna uwzględniać, zgodnie z przepisami, potrzeby osób niepełnosprawnych.
Rozdział 4
Kształtowanie przestrzeni publicznej

§8
1. Plan wyznacza na cele publiczne tereny o funkcji:
1) dróg publicznych,
2) komunikacji pieszej,
3) zieleni publicznej,
4) wód płynących.
Rozdział 5
Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu

§9
Wyznacza się nieprzekraczalne linie zabudowy o przebiegu zgodnym z rysunkiem planu. Dopuszcza się utrzymanie innych budynków wykazanej substancji zabytkowej.

Rozdział 6
Zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości

§10
Wprowadza się zakaz wtórnych podziałów na działki terenów objętych ustaleniami niniejszej uchwały, dopuszcza się scalenia.

Rozdział 7
Szczegółowe warunki zagospodarowania terenów

§11
1. WP – tereny istniejących urządzeń wodnych – elektrownia i jaz, do zachowania;
1) dojazd do elektrowni istniejącą drogą publiczną KD, do jazu – drogą publiczną poza obszarem opracowania oraz przez tereny miejskiej zieleni publicznej oznaczone na rysunku planu symbolem ZP,
2) dopuszcza się przebudowę bez zmiany funkcji podstawowej,
3) dopuszcza się wykorzystanie jazów jako ciągów pieszych oraz do prowadzenia sieci infrastruktury technicznej, na warunkach zarządcy sieci i właściciela urządzeń wodnych,
4) prowadzona działalność nie może naruszać standardów środowiska określonych odrębnymi przepisami.

2. U, ZP – tereny usług ze wskazaniem na usługi kultury, sportu, gastronomii, handlu, zdrowia administracyjno-biurowe oraz zieleni publicznej;
1) dojazd do terenu istniejącą drogą publiczną KD,
2) ustala się funkcję dotychczasowej działalności produkcyjnej jako funkcję tymczasową do czasu zagospodarowania terenu zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały oraz zaleceniami służby ochrony zabytków,
3) prowadzona działalność nie może naruszać standardów środowiska określonych przepisami odrębnymi,
4) docelowo dopuszcza się utrzymanie maksymalnie dwóch budynków związanych ściśle z przyjętą funkcją zespołu parkowo-pałacowego, tj. budynków pełniących również rolę służebną w obsłudze terenów o symbolach US,ZP i ZP oraz innych budynków substancji zabytkowej dawnego zakładu,
5) dopuszcza się przebudowę z dostosowaniem do nowej funkcji oraz rozbudowę w obrębie wyznaczonych na rysunku planu linii zabudowy.
6) dopuszcza się nadbudowę budynku oznaczonego na rysunku planu numerem 2 o dach dwu lub wielospadowy o spadkach jak w istniejącym budynku elektrowni,
7) dopuszcza się nadbudowę budynku, oznaczonego na rysunku planu numerem 1, o dach dwuspadowy o spadkach 20ş-35ş, ustala się górny punkt kalenicy na wysokości górnej krawędzi istniejących świetlików,
8) projektowane zagospodarowanie terenu musi uwzględniać organizację wewnętrznej drogi dojazdowej, pełniącej również funkcję drogi ewakuacyjnej i pożarowej do terenów o symbolach KX,ZP, US,ZP i ZP,
9) dopuszcza się organizację miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, do budowy należy użyć materiałów naturalnych, mających uzasadnienie historyczne,
10) w obiektach dopuszcza się lokalizację klubu golfowego oraz lokali gościnnych,
11) dopuszcza się lokalizację bazy dla sprzętu pływającego z projektowanej przystani wodnej,
12) dopuszcza się lokalizację handlu o powierzchni łącznej nie większej niż 2000 m2, ze wskazaniem na prestiżową galerię handlową, zakazuje się handlu o charakterze targowiskowym. Powierzchnia pojedynczego lokalu handlowego nie może przekroczyć 400 m2.

3. KX,ZP – tereny ciągu pieszego oraz zieleni publicznej;
1) dojazd do terenu istniejącą drogą publiczną KD oraz poprzez teren o symbolu U,ZP,
2) dopuszcza się uporządkowanie zieleni istniejącej zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Należy uwzględnić organizację strefy wejściowej do obiektów pływalni oraz drogi ewakuacyjne w kierunku kładek pieszych,
3) dopuszcza się lokalizację niezbędnych urządzeń infrastruktury technicznej i małej architektury,
4) dopuszcza się organizację maksymalnie 5 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych osób zatrudnionych w obrębie terenu o symbolu US,ZP, do budowy parkingu oraz ciągu pieszego należy użyć materiałów naturalnych, mających uzasadnienie historyczne.

4. US,ZP – tereny usług sportu i rekreacji – istniejące kąpielisko miejskie, oraz zieleni publicznej;
1) dojazd do terenu istniejącą drogą publiczną KD poprzez teren o symbolu U,ZP oraz KX,ZP,
2) nakazuje się utrzymanie istniejącej funkcji,
3) zakazuje się budowy nowych budynków oraz rozbudowy budynków historycznych, dopuszcza się przebudowę i rozbudowę niecki basenu oraz sceny koncertowo-tanecznej,
4) dopuszcza się przebudowę istniejących budynków jedynie w przypadku dostosowania do obowiązujących przepisów odrębnych oraz zagospodarowania zgodnego z ustaleniami niniejszej uchwały, zgodnie z zaleceniami służb ochrony zabytków,
5) dopuszcza się pokrycie istniejących budynków gontem bitumicznym ciętym w łuskę,
6) dopuszcza się lokalizację niezbędnych urządzeń infrastruktury technicznej oraz obiektów małej architektury, a także ogrodzenia, zgodnie z zaleceniami służb ochrony zabytków,
7) w obrębie istniejących budynków dopuszcza się uzupełnienie funkcji o małą gastronomię,
8) dopuszcza się lokalizację urządzeń sportowo-rekreacyjnych nie stanowiących dominanty przestrzennej w kompleksie kąpieliska;

5. WW – tereny istniejących wód płynących – rzeka Bóbr i kanał;
1) nakazuje się zagospodarowanie brzegów rzeki i kanału, nie zalanych wodami, stanowiących krajobrazowo część założenia parkowego, zgodnie z wytycznymi służb ochrony zabytków oraz przepisami odrębnymi.

6. KX – kładki piesze, projektowane i istniejące do utrzymania:
1) dopuszcza się ruch kołowy jako dojazd w obręb Wyspy Parkowej -„Bażanciarnia” jedynie dla pojazdów specjalnych i tylko w obrębie obiektów spełniających parametry techniczne,
2) dopuszcza się przebudowę kładek oraz Mostu Elżbiety, który należy dostosować do ruchu pieszego dwukierunkowego oraz pozostałych kładek zgodnie z zachowaną ikonografią oraz zaleceniami służb ochrony zabytków,
3) dopuszcza się odbudowę kładki – Most Królewski, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

7. ZP – tereny miejskiej zieleni publicznej:
1) dojazd do terenu istniejącą drogą publiczną KD poprzez teren o symbolu U, ZP oraz KX,ZP,
2) nakazuje się zachowanie dotychczasowej funkcji terenu zieleni miejskiej, obejmującej obszar zabytkowego parku krajobrazowego – bażanciarni, powiązanej kompozycyjnie i widokowo z parkiem zamkowym i parkiem górnym,
3) dopuszcza się działania zmierzające do rewaloryzacji założenia parkowego w oparciu o dostępne materiały ikonograficzne, kartograficzne oraz zachowane historyczne elementy kompozycyjne i badania w terenie. Prace rewaloryzacyjne w szczególności powinny obejmować:
a) odtworzenie i zachowanie polan parkowych, osi i miejsc widokowych,
b) odtworzenie historycznego przebiegu dróg i ścieżek parkowych,
c) odtworzenie elementów małej architektury w formie domku – Domek Klary, oraz ławek,
d) odtworzenie kompozycji roślinnych z zastosowaniem gatunków i odmian charakterystycznych dla historycznych ogrodów i parków krajobrazowych,
e) bieżącą pielęgnację starodrzewu oraz selektywną wycinkę samosiewu ekspansywnej roślinności drzewiastej i krzewiastej,
4) zakazuje się wprowadzania nowej zabudowy, za wyjątkiem odtworzenia obiektów małej architektury na podstawie zachowanej ikonografii oraz oświetlenia terenu,
5) dopuszcza się sezonowe lokalizowanie toalet przenośnych,
6) dopuszcza się wykorzystanie terenu parku do celów rekreacyjnych i sportowych, tj. organizację pola golfowego lub innych sportów i zabaw terenowych, które nie wymagają lokalizacji nowych obiektów budowlanych nie mających uzasadnienia historycznego oraz nie wymagają wycinki starodrzewu,
7) dopuszcza się lokalizację przystani wodnej w obrębie istniejącego półwyspu i powstałej zatoczki. W obrębie przystani:
a) zakazuje się lokalizacji budynków i innych obiektów kubaturowych,
b) dopuszcza się budowę kładek i pomostów dla sprzętu pływającego,
c) dopuszcza się pogłębienie zatoki i regulację brzegów półwyspu,
8) zakazuje się ruchu pojazdów kołowych, dopuszcza się ruch pojazdów specjalnych – zgodnie z przepisami odrębnymi oraz ruch rowerowy w obrębie wydzielonych tras,
9) nawierzchnię traktów komunikacyjnych należy pozostawić gruntową, chyba, że wyniki badań archeologicznych potwierdzą występowanie innych nawierzchni.

8. KD - teren istniejących publicznych dróg dojazdowych,
1) dopuszcza się poszerzenie jezdni do 7 m,
2) dopuszcza się przebudowę zgodnie z zaleceniami służb ochrony zabytków.

Rozdział 8
Systemy komunikacji i infrastruktury technicznej

§12
1. Pozostawia się istniejące drogi publiczne w dotychczasowych liniach rozgraniczających.
2. Pozostawia się dotychczasowe przebiegi istniejących sieci infrastruktury technicznej.
3. Dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej w obrębie ciągów komunikacyjnych na warunkach zarządcy sieci i zarządcy lub właściciela terenu.
4. Przejścia poprzeczne pod drogami należy wykonać na warunkach i po uzgodnieniu z zarządcą drogi. Dopuszcza się przejścia przez drogi gruntowe w systemie wykopu otwartego.
5. Skrzyżowania z urządzeniami infrastruktury technicznej naziemnej i podziemnej należy wykonać na warunkach i w uzgodnieniu z zarządcami poszczególnych sieci.
6. Miejsca parkowania pojazdów dla inwestycji istniejących i projektowanych należy realizować zgodnie z zapisami §11 ust.2 pkt 9 i §11 ust.3 pkt 4.
7. W trakcie realizacji zamierzeń inwestycyjnych należy zachować odległości podstawowe projektowanych obiektów od istniejących sieci infrastruktury elektroenergetycznej, gazowej, wodnej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej - zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi.
Dopuszcza się, za zgodą zarządcy sieci zmniejszenie tych odległości.
9. Istniejące projekty w zakresie przebiegu sieci infrastruktury technicznej należy dostosować do ustaleń niniejszej uchwały.

§13
1. Ustala się zasilanie w energię elektryczną z istniejącej sieci elektroenergetycznej.
2. Pozostawia się dotychczasowe przebiegi istniejących napowietrznych i kablowych linii elektroenergetycznych wraz z korytarzami ochronnymi. Dopuszcza się przebudowę i rozbudowę sieci.
3. Pozostawia się dotychczasowe lokalizacje istniejących stacji transformatorowych 15/0,4 kV.
4. Obowiązuje zakaz zabudowy i nasadzeń drzew i krzewów na trasach przebiegu projektowanych elektroenergetycznych linii kablowych przez tereny zielone.

§14
1. Wyznacza się tereny układu komunikacyjnego, na który składają się tereny o symbolach:
1) KD – tereny dróg publicznych dojazdowych, istniejących,
2) KX – tereny ciągów pieszych,
3) KX,ZP – tereny ciągu pieszego oraz zieleni publicznej.
2. Dopuszcza się ruch rowerowy na terenach KX i ZP, zakazuje się ruchu innych pojazdów za wyjątkiem pojazdów specjalnych.

§15
1. Odpady stałe należy gromadzić w pojemnikach na każdej posesji. Wywóz odpadów należy prowadzić taborem asenizacyjnym na wysypisko śmieci wskazane przez organ gminy.
2. Docelowo należy wprowadzić segregację odpadów stałych w celu zastosowania recyklingu.

§16
Sieć telekomunikacyjną – linie kablowe - należy prowadzić wzdłuż ciągów komunikacji kołowej i pieszej.

§17
1. Dostawę wody należy prowadzić z systemu wodociągowego miasta Żagań.
2. Dopuszcza się rozbudowę sieci wodociągowej na potrzeby terenu US,ZP.
3. Na sieciach wodociągowych należy zamontować hydranty przeciwpożarowe, podziemne.


§18

1. Ustala się odprowadzenie ścieków poprzez istniejący system kanalizacji sanitarnej, do oczyszczalni ścieków w Żaganiu.
2. Odprowadzenie wód opadowych z terenów, na których może dojść do ich zanieczyszczenia, musi się odbywać zgodnie z przepisami odrębnymi.

§19
Dostawę gazu należy prowadzić z istniejącej sieci gazowej. Dopuszcza się rozbudowę sieci.

Rozdział 9
Tymczasowe zagospodarowanie, urządzanie i użytkowanie terenu

§20
Obszary, dla których plan ustala inne przeznaczenie niż istniejące, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami niniejszej uchwały.


Rozdział 10
Stawki procentowe

§25
Ustala się 30%-ową stawkę, służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art.36 ust.4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, powyższe nie dotyczy gruntów będących własnością komunalną i planowanych do przeznaczenia na cele publiczne oraz związane z wykonaniem zadań własnych samorządu lokalnego, dla których stawka wynosi 0%.
DZIAŁ III
Przepisy końcowe

§26
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Żagań.

§27
Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodniczący
Rady Miasta Żagań

Zdzisław Mirski

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Żagań
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
WRAB
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2007-05-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
WRAB
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2007-05-28 15:45:58
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2007-05-28 15:46:31
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2007-05-28 15:45:58
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1873 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony