ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: XLVIII/112/2006Drukuj informacjęAkt prawny: XLVIII/112/2006

Szczegóły informacji

XLVIII/112/2006

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: brak

Kadencja: brak

Data wejścia w życie: po upływie 14 dni od daty ukazania się w DUWL

Data podjęcia/podpisania: 2006-10-26

Tytuł aktu:

w sprawie: udzielania pomocy regionalnej dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na wspieranie nowych inwestycji

Treść:

Uchwała Nr XLVIII/ 112 /2006
Rady Miasta Żagań
z dnia 26 października 2006 roku

w sprawie: udzielania pomocy regionalnej dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na wspieranie nowych inwestycji.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142 z 2001 roku, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 121 poz. 844 z późn. zm.), w związku z §1 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. z 2006r. Nr 142 poz.1017) u c h w a l a s i ę co następuje:
§ 1

1. Mając na uwadze rozwój przedsiębiorczości oraz potrzebę zmniejszenia bezrobocia na terenie miasta Żagań wprowadza się zwolnienie w podatku od nieruchomości dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą od nieruchomości powstałych w wyniku nowych inwestycji.

2. Zwolnienia w podatku od nieruchomości przewidziane w niniejszej uchwale stanowią pomoc regionalną.

3. Ilekroć w uchwale jest mowa o rozporządzeniu – należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz. U. Nr 142 poz. 1017).


4. Przedsiębiorca nabywa prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości po spełnieniu warunków zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów, o którym mowa w ust. 3 oraz warunków zawartych w niniejszej uchwale.

§ 2

1. Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomosci przysługuje przedsiębiorcy na realizację nowej inwestycji.

2. Pomoc, o której mowa w ust. 1 przysługuje jeżeli nakłady na nowe inwestycje:

a) polegające na uruchomieniu działalności gospodarczej w istniejących budynkach będących własnością przedsiębiorcy będą nie niższe od 25.000 EURO,
b) polegające na uruchomieniu działalności gospodarczej w obiektach zakupionych przez przedsiębiorcę wynosiły będą minimum 100.000 EURO,
c) polegające na budowie obiektów: usługowych, bądź produkcyjnych w których prowadzona będzie działalność gospodarcza wynosiły będą min. 200.000 EURO.

3. Inwestycja winna być zakończona w terminie nie przekraczającym 2 lat, licząc od daty zgłoszenia rozpoczęcia inwestycji.

§ 3

1. Zwalnia się na pięć lat z podatku od nieruchomości przedsiębiorców dokonujących nakładów na nowe inwestycje w nabytej lub we własnej nieruchomości po spełnieniu warunków określonych w § 2 ust. 2; z tym, że:

a) przez trzy lata - zwolnienie wynosiło będzie 100 %,
b) w czwartym roku - zwolnienie wynosiło będzie 75 %,
c) w piątym roku - zwolnienie wynosiło będzie 50 %.

2. Zwolnienia w podatku od nieruchomości, o których mowa w ust. 1 dotyczą:

a) powierzchni budynków oraz gruntów a także budowli nabytych na cele prowadzenia działalności gospodarczej,
b) powierzchni budynków, w których realizowane są inwestycje dla potrzeb uruchomienia działalności gospodarczej oraz gruntów pod tymi budynkami.



3. Zwalnia się na sześć lat z podatku od nieruchomości przedsiębiorców budujących nowe obiekty usługowe bądź produkcyjne; z tym, że:

a) przez cztery lata - zwolnienie wynosiło będzie 100 %,
b) w piątym roku - zwolnienie wynosiło będzie 60 %,
c) w szóstym roku - zwolnienie wynosiło będzie 40 %.

4. Zwolnienia z podatku od nieruchomości, o których mowa w ust. 3 dotyczą gruntów, na których realizowana będzie budowa oraz wybudowanych budynków i budowli.

5. Jeżeli działalność gospodarcza nie zostanie uruchomiona - przez przedsiębiorców, o których mowa w ust. 1 i 3 - w ciągu 2 lat od daty zwolnienia w podatku od nieruchomości, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi od ustawowych terminów płatności poszczególnych rat podatku.

§ 4

1. Zwolnienie następuje wyłącznie po dokonaniu złoszenia przez podatnika przed realizacją inwestycji – na druku stanowiącym załącznik do uchwały.

2. Do zgłoszenia należy dołączyć:

a) tytuł prawny do nieruchomości, w odniesieniu do której podatnik ubiega się o zwolnienie – w przypadku planowanego nabycia nieruchomości niezwłocznie po nabyciu nieruchomości,
b) informację określającą: datę ( planowanego ) rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac, o których mowa w § 2 oraz powierzchnie gruntów i budynków, mające być przedmiotem zwolnienia z podatku,
c) oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia wynikających z § 2,
d) zaświadczenia z właściwego Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z wpłatami odpowiednich należności,
e) oświadczenie podatnika o wielkości pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę na realizację nowej inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy ( złożone na formularzu w/g wzoru określonego w rozporządzeniu RM z dnia 11 sierpnia 2004r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej innej niż pomoc de minimis),
f) zwięzły opis projektu inwestycyjnego wraz z zestawieniem planowanych nakładów inwestycyjnych oraz harmonogramem realizacji inwestycji.


§ 5

Po zakończeniu inwestycji podatnik zobowiązany jest złożyć oświadczenie o spełnieniu zadeklarowanych warunków, które były podstawą do korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Fakt spełnienia warunków, o których mowa podatnik zobowiązany jest udokumentować.

§ 6

Prawo do zwolnienia w podatku za cały okres ich przysługiwania traci przedsiębiorca, który nie spełni któregokolwiek z zadeklarowanych warunków wynikających z niniejszej uchwały oraz rozporządzenia.


§ 7

Jeżeli przedsiębiorca spełnia jednocześnie warunki do uzyskania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją przysługuje mu tylko jedno zwolnienie, przez niego wybrane.

§ 8

Na okoliczność korzystania ze zwolnienia podatnik będący osobą fizyczną sporządza informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej deklarację na podatek od nieruchomosci wraz z załącznikiem ZN1/B – dane o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości.

§ 9

1. Prawo do zwolnienia traci przedsiębiorca, który w okresie korzystania ze zwolnienia dokona zmiany przeznaczenia budynku, o którym mowa w § 2 ust. 2 uchwały na cele nie związane z działalnością gospodarczą.

2. Utrata zwolnienia następuje w odniesieniu do przekwalifikowanych (tj. wyłączonych z działalności gospodarczej) powierzchni za cały okres.
W takiej sytuacji mają zastosowanie ustalenia § 10 uchwały.

3. Podanik zobowiązany jest również złożyć zeznanie podatkowe, o którym mowa w § 8 również w sytuacjach określonych w § 6, i § 9 ust. 2 uchwały.


§ 10

W przypadku nie nabycia prawa do zwolnienia lub utraty prawa do zwolnienia z podatku, kwoty zadeklarowanych zwolnień stają się zaległościami podatkowymi w stosunku do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm ).

§ 11

Pomoc udzielana na podstawie niniejszej uchwały podlega sumowaniu z inną pomocą udzielaną na realizację tego samego projektu inwestycyjnego lub tworzenie tych samych nowych miejsc pracy i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.


§ 12

W terminie do dnia 1 marca każdego roku podatkowego, w czasie korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorca składa do organu podatkowego pisemną informację o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach na realizację tego samego projektu inwestycyjnego.

§ 13

1. Jeżeli łączna wartość pomocy dla jednego przedsiębiorcy, udzielonej w formie zwolnienia, a także w innych formach oraz z innych źródeł przekroczy maksymalną intensywność pomocy regionalnej, przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty podatku stanowiącego nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.

2. Zapłata podatku, o którym mowa w ust. 1 winna nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia przez przedsiębiorcę rocznego rozliczenia z udzielonej pomocy publicznej.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Żagań.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.


§ 16

Uchwała ma zastosowanie do wniosków zgłoszonych nie później niż do dnia 31 grudnia 2006 roku.




Przewodniczący Rady Miasta
Żagań


Marian Łęcki

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Miasto Żagań
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Teresa Łapczyńska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2006-11-17
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Teresa Łapczyńska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2006-11-17 11:52:25
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2006-11-17 12:06:24
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2006-11-17 11:52:25
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1179 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony