ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Na Sesję w dniu 22 kwietnia 2004 r.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2004-04-21 22:17:56 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

22.04.2004 r.

S P R A W O Z D A N I E
 Burmistrza Miasta Żagań z działalności między sesjami Rady Miasta
 
      W okresie od dnia 26 marca 2004 r. podjęte zostały następujące działania:

 1.       Przygotowano projekty uchwał na obecną sesję Rady Miasta.

 2.       Wydałem szereg zarządzeń, m.in. w sprawach:
   -       zmian w budżecie gminy,
   -       zmiany układu wykonawczego budżetu gminy,
   -       wyznaczenia do sprzedaży nieruchomości komunalnych,
   -       wykazu jednostek organizacyjnych gminy,
   -       pełnomocnictw dyrektorów instytucji kultury.

3.       Wraz z moim Zastępcą podjęliśmy szereg działań w sprawach istotnych dla naszego miasta:

1)       26.03.04 r.:
 -          w Żagańskim Pałacu Kultury odbyła się uroczystość nadania nauczycielom stopni nauczycieli mianowanych. W ceremonii uczestniczył Lubuski Kurator Oświaty.
 -          po zakończeniu obchodów 60 rocznicy Wielkiej Ucieczki, odbyło się spotkanie z Panią Carie Tobolski · wnuczką Pawała Tobolskiego, rozstrzelanego jeńca Stalagu Luft 3. W trakcie rozmów padła propozycja powołania fundacji, która zajęłaby się budową pomnika Wielkiej Ucieczki. Pani Tobolski zadeklarowała, że koszty realizacji tego zamierzenia pokryłyby koncerny z Kanady i USA oraz Burmistrz Miasta Calgary.

2)       29.03.04 r.:
  -       w Nowej Soli, w firmie GEDIA, odbyły się rozmowy na temat rozwoju tej firmy i możliwości współpracy z branżą motoryzacyjną oraz z żagańską firmą Galwanizernia sp. z o.o., której właścicielami są Państwo Chodorowscy.

 3)       30.03.04 r.:
-        na spotkaniu z mieszkańcami Moczynia, w którym uczestniczyli również Pan Przewodniczący Rady Miasta, radny Bogusław Majewski oraz Pan Zdzisław Mirski, omówiono aktualne problemy tej dzielnicy.

4)       31.03.04 r.:
-       odbyło się spotkanie z inwestorem, który od Syndyka Masy Upadłości Modernbud sp. z o.o. nabył działkę budowlą przy ul. Lotników Alianckich,
-       odbyły się warsztaty dotyczące prywatyzacji podmiotów komunalnych. Ministerstwo Skarbu Państwa realizuje projekt ·Prywatyzacja Podmiotów Komunalnych· finansowany ze środków Phare· 2001. Projekt przewiduje przygotowanie przez wybraną w drodze przetargu firmę konsultingową dokumentacji prywatyzacyjnej dla zakwalifikowanych do program podmiotów komunalnych, określenie optymalnej ścieżki prywatyzacji, poszukiwanie inwestorów i sprawdzenie ich wiarygodności oraz pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w negocjacjach z potencjalnymi inwestorami. Projekt sfinansowany będzie z funduszu Phare kwotą 2 mln Euro oraz z budżetu państwa 0,67 mln Euro.

            Do projektu tego zgłoszono dwa żagańskie podmioty komunalne: MPOiRD sp. z o.o. i ZGM.
 
      Skala programu: 
      Program obejmuje 16 regionów, 113 gmin, 150 podmiotów komunalnych. Czas trwania projektu do 18 miesięcy tj. do 15.10.2004 r. Z województwa lubuskiego w programie bierze udział 8 podmiotów z 7 gmin. 
      Realizacja programu przebiega w dwóch fazach. 
      Faza I  -  konferencyjno-analityczna

>   konferencje, sympozja branżowe
>   warsztaty diagnostyczne
-   w siedzibie MPOiRD, odbyły się 30 marca 2004 r.
-   w siedzibie ZGM, odbyły się 1 kwietnia 2004 r.
W warsztatach uczestniczyli wytypowani przez Dyrektorów tych jednostek przedstawiciele załogi, urzędnicy UM, a także radni: Bogusław Majewski, Wiesław Sowa i Kazimierz Martyniak.

             Faza II

>       opracowanie dokumentacji prywatyzacyjnej,
>       warsztaty strategiczne (uczestnicy warsztatów to przedstawiciele gminy, radni),
>       warsztaty decyzyjne  -  podjecie działań o przystąpieniu do prywatyzacji,
>       podjecie stosownej uchwały przez Radę Miasta.

Niezależnie od w/w programu zlecono opracowanie dokumentacji przedprywatyzacyjnej dla Zakładu Gospodarki Cieplnej sp. z o.o. w Żaganiu. Koszty opracowania pokrywa Spółka, dokumentacja została już opracowana i nie zawiera wyceny Spółki. Wycena zostanie sporządzona, jeśli w tej sprawie zapadną stosowne decyzje Rady Miasta.

 5)       02.04.04 r., omówiono sprawy:
-        rozpoczęcia inwestycji INTERMARCHE oraz możliwość dokupienia działki pod BRICOMARCHE,
-        z Panią Elżbietą Stachera, Dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, problem przyznania godzin nauki indywidualnej.

6)       05.04.04 r.:
-        w siedzibie Urzędu Miasta odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli redaktorzy lokalnych gazet.


7)       07.04.04 r.:
-        odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników MZK sp. z o.o., na którym m.in. podjęto uchwałę Zgromadzenia w sprawie wniesienia do Spółki dopłaty w wysokości 150 tys. zł.

 8)       08.04.04 r.:
-        na spotkaniu z radnymi omówiono ofertę spółki ROME dotycząca zagospodarowania i prowadzenia Żagańskiego Pałacu Kultury oraz parku. Omówione zostały również problemy związane z oświatą.

9)       09.04.04 r.:
-        odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ŻTBS sp. z o.o., na którym m.in. podjęto uchwałę Zgromadzenia w sprawie wniesienia do Spółki dopłaty w wysokości 100 tys. zł.

10)   14.04.04 r.:
-        spotkałem się z inwestorem zainteresowanym inwestowaniem w rejonie ulic Przyjaciół Żołnierza, Dworcowa, Kolejowa.

11)   15.04.04 r.:
-        na spotkaniu z Przewodniczącymi Komisji Rady omówiono bieżące sprawy gminy.

12) 16-18.04.04 r.:
-        pod patronatem Urzędu Miasta odbył się Ogólnopolski Zjazd Studentów Medycyny IFMSA-Poland ·DNI MEDYKA· 2004·, który w tym roku został przeniesiony do Żagania z Krakowa. Podczas zjazdu odbyły się imprezy towarzyszące, podczas których prowadzono m.in. akcje na rzecz promocji zdrowia i zdrowych zachowań oraz informowano o warunkach odbywania studiów medycznych.

13) 19.04.04 r. odbyły się spotkania:
-        z inwestorem, który wygrał przetarg na zakup Bazy ZAMEXU,
-        z Dyrektorami szkół, na którym omówiono sprawy rejonizacji oraz dokonano analizy działalności ekonomicznej szkół,

 14) 20.04.04 r.:

-        w Żagańskim Pałacu Kultury odbyły się zorganizowane przez Starostwo Powiatowe ·Pierwsze Polsko-Niemieckie Transgraniczne Targi Gospodarczo-Turystyczne·, na których dokonano prezentacji: miasta, gmin Powiatu, przedsiębiorców branży turystycznej, zespołów folklorystycznych oraz potraw. Odbyła się również konferencja w sprawie transgranicznej współpracy gospodarczej, jako partnerskiego elementu wyrównywania poziomu życia mieszkańców Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

 -       na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników MPOiRD sp. z o.o., które odbyło się z udziałem Notariusza, dokonano zmiany umowy Spółki. Zmiana polega na  doprecyzowaniu zapisu, do jakiej wysokości i w jakim terminie można podwyższyć kapitał zakładowy, bez zmiany umowy Spółki.

-       spotkanie z Zarządem firmy Sunset Textile w sprawach bieżących.

15) ponadto:
-       otrzymaliśmy pozytywne opinie w sprawie 3 wniosków przekazanych do Euroregionu, przewidzianych do realizacji w ramach ·Wspólnego Funduszu Małych Projektów·, pod nazwą:

>   Koncepcja rozbudowy i modernizacji składowiska odpadów komunalnych dla gminy Żagań·,

>   Oznakowanie turystycznych szlaków wodnych w Żaganiu·,

>   I Transgraniczne Targi Sztuki · Żagań· 2004·, które będą formą dofinansowania Jarmarku Michała.

-       trwają przygotowania do dwudniowej konferencji ·Żagań · Brandenburgia wspólnie na rynku europejskim·, która odbędzie się w dniach 6-7 maja 2004 r. Patronat nad konferencją objęli Pani Komisarz Danuta Hubner oraz Wojewoda Lubuski Pan Andrzej Korski. Konferencja będzie współfinansowana ze środków unijnych.

-       wystąpiono do ENEA o wydanie warunków technicznych przyłącza energetycznego do Żagańskiej Strefy Gospodarczej przy ul. Chrobrego. Od PKP otrzymaliśmy koncepcję budowy bocznicy kolejowej na terenie tej strefy. Opracowano wstępną koncepcję uzbrojenia strefy we wszystkie media.

-       podczas przygotowywanych aktualnie obchodów wejścia Polski do Unii Europejskiej, które odbędą się w dniach 1-3 maja 2004 r. pod nazwą ·Wielka Majówka·, będą m.in. prezentowane:

>      żagańska przedsiębiorczość,
>      dorobek artystyczny żagańskich szkół,
>      rozgrywki sportowe,
>     występy zespołów muzycznych.

-       trwają rozmowy z inwestorami niemieckimi, którym przesłana została ·ostateczna oferta·. Rozstrzygnięcie sprawy powinno nastąpić do końca kwietnia.

 
Żagań, dnia 22 kwietnia 2004 r. 
« powrót do poprzedniej strony